Spotkanie z Panią Wiesławą Bogdańską – tradycje kurpiowskie i sztuka wycinanek

Ostatnia sobota była wyjątkowym dniem dla uczniów naszej szkoły. Gościem specjalnym była Pani Wiesława Bogdańska, która zaprosiła uczniów klas 6-ych do fascynującej podróży w świat tradycji kurpiowskich i sztuki wycinanek. To spotkanie było nie tylko okazją do poznania ciekawych zwyczajów, ale także inspiracją do tworzenia pięknych wycinanek kurpiowskich.

Kurpie to grupa etniczna zamieszkująca okolice Puszczy Białowieskiej i Kurpiów, słynąca z bogatego dziedzictwa kulturowego i artystycznego. Pani Wiesława Bogdańska jest prawdziwą pasjonatką kurpiowskich tradycji i sztuki. Jej entuzjazm i wiedza są niesamowicie inspirujące.

Podczas spotkania Pani Wiesława opowiedziała nam wiele interesujących faktów o życiu i kulturze Kurpiów. Dowiedzieliśmy się, że ta społeczność słynie z ręcznego zdobienia ceramiki, strojów ludowych, a także wycinanek. Jednak to właśnie wycinanki kurpiowskie stały się głównym punktem programu. Pani Wiesława zademonstrowała nam, jak wykonywać te tradycyjne ozdoby, używając prostych narzędzi i umiejętności, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Zaangażowanie uczniów i nauczycieli było ogromne. Każdy z nas próbował swoich sił w sztuce wycinania i zdobienia papieru, a prace, które powstały, były naprawdę imponujące. Wycinanki kurpiowskie to nie tylko piękne wzory i kształty, ale także wyraz tradycji i historii. Każda z naszych prac miała swoją unikalną historię do opowiedzenia.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Pani Wiesławie Bogdańskiej za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami. To spotkanie nie tylko dostarczyło nam niezapomnianych wrażeń, ale także zachęciło do odkrywania i szanowania naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki takim inicjatywom możemy pielęgnować naszą tożsamość i czerpać inspirację z tradycji naszych przodków.

Mamy nadzieję, że to nie będzie ostatnie spotkanie z Panią Wiesławą i że będziemy mieli więcej okazji do zgłębiania tajemnic kurpiowskiej kultury i sztuki wycinanek. To cenne doświadczenie, które pomoże nam lepiej zrozumieć naszą historię i kształtować naszą tożsamość.

Dziękujemy jeszcze raz, Pani Wiesławo, za wspaniałe spotkanie i niezapomniane chwile!

rep. Joanna Chojnowski-Schroeder