• +1 860 604-7797
  • P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221
  • untitled-0001

Słowo od Dyrektora

Badania potwierdzają, że dzieci zakorzenione w kulturze i tradycji swoich przodków to osoby silniejsze psychicznie i emocjonalnie. To poczucie łączności ze swoimi przodkami i ich wybitnymi przedstawicielami daje im tą siłę.

Posyłać czy nie posyłać? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców za granicą. Szkoła Języka Polskiego pozwala być dzieckiem dwujęzycznym. Im więcej kontaktów z Polakami tym bogatsze słownictwo.

Dzieci dwujęzyczne są inteligentniejsze od mono-języcznych. Dajmy więc im szansę na bycie poliglotą.

Mgr Elżbieta Złotnik

Nasza Misja

Szkola Jezyka Polskiego jest placówką edukacyjną istniejącą już od 58 lat. W ciągu tego czasu szkoła przechodziła wiele zmian, jednak niezmiennym i najważniejszym jej celem było i nadal pozostaje kształcenie młodego pokolenia w duchu poszanowania narodowej tradycji i historii . Zakorzenienie w tradycji nie hamuje jednak naszych dążeń postępowych. Jesteśmy szkołą na wskroś nowoczesną, starającą sie łączyć najlepsze nasze tradycje z wymaganiami, które nakłada na nas współczesność.

Szkoła Języka Polskiego to dynamiczna, jedna z największych szkół polonijnych na wschodnim wybrzeżu.

Obecnie szkoła liczy ponad 670 uczniów. Dysponujemy nowoczesnymi, na miarę współczesnych wymagań pracowniami, gabinetami komputerowymi znajdującymi się w New Britain High School.W bieżącym roku szkolnym, szkoła zatrudnia 35 nauczycieli. Kadrę dydaktyczną stanowią wysoko wykwalifikowani nauczyciele, którzy wiedzą i doświadczeniem służą nie tylko swoim uczniom ale i całemu regionowi.

• Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II-go jest niezależną, niedochodową organizacją założoną w 1960 roku. Celem Szkoły jest nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, zapoznawanie ich z kultura, historią i tradycja polska. Zatrudnia 35 nauczycieli, 3 pracownikow administracyjnych.
    • Poprzez nauczanie w języku polskim, pragniemy pobudzić i rozwijać wsród młodzieży polonijnej poczucie dumy z kraju swego pochodzenia. Zajęcia szkolne odbywają się przez ponad 4 godziny w sobotnie poranki w New Britain High School. Przy szkole działają ; grupy taneczne, sekcje sportowe, Kangur matematyczny. Podążając za duchem czasu, szkoła umieszcza najnowsze informacje na stronę internetowej oraz komunikuje się z rodzicami i uczniami poprzez nowoczesny system komunikacji (Blackboard) oraz Internetowy System Edukacyjny, który daje możliwość wprowadzania zadań domowych i automatycznie, powiadamia rodziców i uczniów o zamieszczonych zadaniach i ogłoszeniach. Szkolne uroczystości i wydarzenia są opisywane w lokalnej prasie I na portalach społecznych.
    • Od roku 2005, Szkoła Języka Polskiego należy do Centrali Polskich Szkół Dokształcających w NY.
    • Niewątpliwie, szkoła nasza to miejsce szczególne, pamiętajmy, iż od samego jej powstania za główny swój cel przybrano nauczanie języka polskiego, historii, geografii jak również zgłębianie pięknej polskiej kultury i tradycji.
    • Opoką szkoły od samego początku i aż do dnia dzisiejszego jest Komitet Rodzicielski, zwany rόwnież Zarządem, który koordynuje jej działalność, gromadzi fundusze, dba o jej rozwój i wspiera istnienie szkoły poprzez organizowanie różych przedsięwzięć. Komitet Rodzicielski, jest wybierany każdego roku, a praca w Zarządzie jest pracą społeczną.
    • Od 1999 roku szkola jest organizatorem odbywajacej sie co dwa lata wycieczki objazdowej po Polsce. W sumie w dwutygodniowej wycieczce po Polsce wzielo juz udzial ponad 600 uczniow klas siódmych i ósmych. Od 2012 roku, co drugi rok uczniowie klas licealnych wyjeżdża na obóz językowy “Lato odkrywców” na Uniwersytecie Jagielońskim.

Pytania

Przyjmujemy dzieci sześcioletnie do zerówki a dzieci siedmioletnie do klasy pierwszej.

Najlepiej zapisać dziecko w maju- czerwcu. Późniejsze zapisy są możliwe o ile mamy jeszcze wolne  miejsca w klasach.

Po ukończeniu ósmej klasy dzieci mogą przystąpić do egzaminu LOTE, który daje im możliwość otrzymania dodatkowych kredytów w szkołach amerykańskich. Po ukończeniu  liceum mogą przystąpić do egzaminu certyfikacyjnego w NY i otrzymać Certyfikat ze znajomości języka polskiego.