• +1 860 604-7797
  • biuro.szkolajp@gmail.com
  • P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221
  • Słowo od Dyrektora

    Dwujęzyczność i wielokulturowość to skarby! Możemy je dać naszym dzieciom w posagu, ucząc ich języka polskiego, historii i geografii Polski. Moc tych skarbów będzie działała przez całe życie naszych dzieci. Ich siła będzie procentowała w każdym aspekcie ich życia i późniejszej karierze zawodowej.

    Nasza szkoła dba o to, aby wiedza o Polsce, jej tradycjach i obyczajach oraz wspaniałych miejscach do zobaczenia zostawiła głęboki ślad polskości w kolejnych pokoleniach naszych polonijnych dzieci.

    Pielęgnujmy skarb dwujęzyczności i wielokulturowości każdego dnia!

    Dyrektor
    Renata Senenko

    Nasza misja

    Szkoła Języka Polskiego jest placówką edukacyjną istniejącą od 1960 roku, czyli już ponad 60 lat. W ciągu tego czasu szkoła przechodziła wiele zmian. Jednak stałym i najważniejszym jej celem było, i nadal pozostaje, kształcenie młodego pokolenia w duchu poszanowania narodowej tradycji i historii oraz szerzenie tej wiedzy wśród naszych amerykańskich przyjaciół, którzy uczą się w klasach anglojęzycznych. Zakorzenienie w tradycji nie hamuje jednak naszych dążeń postępowych. Jesteśmy szkołą na wskroś nowoczesną, starającą sie łączyć najlepsze nasze tradycje z wymaganiami, które nakłada na nas współczesność.

    Szkoła Języka Polskiego to dynamicznie działająca, jedna z największych szkół polonijnych na wschodnim wybrzeżu USA. W szkole zatrudnionych jest 37 nauczycieli oraz pracownicy administracyjni.

    Zazwyczaj szkoła liczy około 650 uczniów. Dysponujemy nowoczesnymi, na miarę współczesnych wymagań pracowniami oraz salami komputerowymi znajdującymi się w New Britain High School. Kadrę dydaktyczną stanowią wysoko wykwalifikowani nauczyciele, którzy wiedzą i doświadczeniem służą nie tylko swoim uczniom, ale i całemu regionowi.

    • Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II-go jest niezależną, niedochodową organizacją założoną w 1960 roku. Celem szkoły jest nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, zapoznawanie ich z kulturą, historią i tradycją polską. Od roku szkolnego 2011/2012 z naszej oferty mogą korzystać również dzieci, które do tej pory miały niewiele wspólnego z językiem polskim, ale z różnych powodów pragną się go nauczyć. Ułatwiają im to klasy angielskojęzyczne, które prowadzą program nauki języka polskiego jako języka obcego. Jednocześnie uczniowie ci poznają polską kulturę i tradycje.
    • Poprzez nauczanie w języku polskim, jak i również w klasach anglojęzycznych, pragniemy pobudzić i rozwijać wsród młodzieży polonijnej poczucie dumy z kraju swego pochodzenia. Naszym angielskojęzycznym uczniom chcemy zaś zaszczepić ciekawość poznawania Polski na wielu płaszczyznach. Zajęcia szkolne odbywają się przez ponad 4 godziny w sobotnie poranki w New Britain High School. Przy szkole działają prężnie grupy taneczne, sekcje sportowe, Kangur matematyczny. Podążając za duchem czasu, szkoła umieszcza najnowsze informacje na stronie internetowej. Komunikujemy się z rodzicami i uczniami poprzez nowoczesny system komunikacji internetowej. System ten daje możliwość wprowadzania zadań domowych i automatycznie powiadamia rodziców i uczniów o zamieszczonych zadaniach i ogłoszeniach. Szkolne uroczystości i wydarzenia są opisywane w lokalnej prasie i na portalach społecznościowych.
    • Od roku 2005 Szkoła Języka Polskiego należy do Centrali Polskich Szkół Dokształcających w NY.
    • Niewątpliwie szkoła nasza to miejsce szczególne. Pamiętajmy, iż od samego jej powstania za główny cel przybrano nauczanie języka polskiego, historii i geografii, jak również zgłębianie pięknej polskiej kultury i tradycji oraz pokazanie jej Amerykanom i wpisanie jej w krajobraz lokalnych wydarzeń.
    • Opoką szkoły od samego początku i aż do dnia dzisiejszego jest Komitet Rodzicielski, zwany rόwnież Zarządem. Koordynuje on działalność szkoły, gromadzi fundusze i dba o jej rozwój. Wspiera także istnienie szkoły poprzez organizowanie różych przedsięwzięć. Komitet Rodzicielski jest wybierany każdego roku, a praca w Zarządzie jest pracą społeczną.
    • Od 1999 roku szkoła jest organizatorem odbywającej sie co dwa lata wycieczki objazdowej po Polsce. W sumie w dwutygodniowych wycieczkach po Polsce wzięło już udział ponad 600 uczniów klas siódmych i ósmych. Od 2012 roku, co drugi rok uczniowie klas licealnych wyjeżdżają na obóz językowy “Lato odkrywców” organizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim.

    Pytania

    Do oddziału przedszkolnego przyjmujemy dzieci pięcioletnie, sześciolatki do zerówki, a dzieci siedmioletnie do klasy pierwszej.

    Najlepiej zapisać dziecko w maju – czerwcu. Późniejsze zapisy są możliwe o ile mamy jeszcze wolne  miejsca w klasach.

    Po ukończeniu ósmej klasy dzieci mogą przystąpić do egzaminu LOTE, który daje im możliwość otrzymania dodatkowych kredytów w szkołach amerykańskich. Po ukończeniu  liceum mogą przystąpić do egzaminu certyfikatowego w NY i otrzymać Certyfikat ze znajomości języka polskiego.

    Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II-go jest niezależną, niedochodową organizacją założoną w 1960 roku. Celem szkoły jest nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, zapoznawanie ich z kulturą, historią oraz tradycjami polskimi.

    Poprzez nauczanie w języku polskim pragniemy pobudzić i rozwijać wsród młodzieży polonijnej poczucie dumy z kraju swego pochodzenia. Zajęcia szkolne odbywają się przez ponad 4 godziny w sobotnie poranki w New Britain High School. Od roku 2005 Szkoła Języka Polskiego należy do Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

    Historia szkoły

    W roku 2010 szkoła nasza obchodziła Złoty Jubileusz istnienia. Półwiecze historii i tradycji świadczy o jej wyjątkowości i doniosłości. Niewątpliwie szkoła nasza to miejsce szczególne. Pamiętajmy, iż od samego jej powstania za główny cel przybrano nauczanie języka polskiego, historii, geografii, jak również zgłębianie pięknej polskiej kultury i tradycji.

    10 września 1960 roku miało miejsce uroczyste otwarcie w budynku szkoły przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w New Britain. Dziś z pełną świadomością możemy stwierdzić, iż był to wzorcowy odzew na apel Kongresu Polonii Amerykańskiej. Kongresowi bardzo bowiem zależało na odrodzeniu języka polskiego z obawy o utratę tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia.

    W dowodzie wielkiego uznania wspomnijmy ówczesnych założycieli szkoły niosących kaganek oświaty, a byli to: Edward Mazurkiewicz, Leon Flieger, Edward Anweiler, Jadwiga Stachowiak, Lesław Walewski, Witold Żukjan, Józef Krzyżecki. To oni sprawowali pieczę nad szkołą w pierwszych latach jej działalności. Dzieło, którego dokonali zasługuje na najpiękniejsze słowa pochwał oraz podziękowań.

    Opoką szkoły od samego początku i aż do dnia dzisiejszego jest Komitet Rodzicielski, zwany rόwnież Zarządem. Koordynuje on jej działalność, gromadzi fundusze, dba o rozwój szkoły i wspiera jej istnienie poprzez organizowanie różych przedsięwzięć. Komitet Rodzicielski jest wybierany każdego roku, a praca w Zarządzie jest pracą społeczną. Dodajmy, że Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły już w pierwszych latach swego istnienia zorganizował kurs języka polskiego dla dorosłych, Wieczornicę Polską oraz Fundację Kopernikowską, dzięki której polskie dzieła literatury trafiły do studentów.

    Szkoła od 15 lat jest organizatorem odbywającej sie co dwa lata wycieczki objazdowej po Polsce. W roku 2023 w dwutygodniowej wycieczce wzięło udział 99 uczniów klas starszych oraz 25 opiekunów. Trzykrotnie grupa uczniów klas licealnych wyjeżdżała na obóz językowy “Lato odkrywców” organizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim.
    Przy szkole działają prężnie grupy taneczne, kółka zainteresowań. Podążajac za duchem czasu, szkoła umieszcza najnowsze informacje na strone internetowej www.szkolajp.com oraz komunikuje się z rodzicami i uczniami poprzez nowoczesny system komunikacji elektronicznej.  Szkolne uroczystości i wydarzenia są opisywane w lokalnej prasie, takiej jak Przegląd, Polski Expres, Mała Polska, White Eagle.

    Początkowo Polska Szkoła Sobotnia liczyła stu uczniów i pięciu nauczycieli. Obecnie liczba uczniów wzrosła do 670 oraz 33 nauczycieli posiadających wykształcenie pedagogiczne. Możemy bez wątpienia przyznać, iż są to pedagodzy, którzy potrafią natchnąć uczniów tak „by stali się tym kim mogą i pragną być”. Dokładają oni wszelkich starań aby, według wskazówek św. Jana Pawła II, nauczać umiejętności dostrzegania dobra, piękna i prawdy.

    W ostatnich latach szkoła wzbogaciła się o oddziały przedszkolne i klasy licealne. W roku szkolnym 2018-2019 uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy  przystąpili do matury.

    Na przestrzeni lat zmieniała się siedziba szkoły, dyrektorzy, nauczyciele i zarząd. Nie sposób też wyliczyć wszystkich, którzy przyczynili się do jej rozwoju. Można jedynie stwierdzić, że najlepszym owocem pracy tak wielu osób jest fakt, że przez ponad pół wieku szkołę ukończyło tysiące dzieci. Naszym nieustannym wyzwaniem jest zaszczepianie ducha polskości w młodym pokoleniu Polaków mieszkających w Ameryce.