• +1 860 604-7797
 • biuro.szkolajp@gmail.com
 • P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221
 • O Naszej Szkole

  Szkoła Języka Polskiego w New Britain jest szkoła, która istnieje prawie 60 lat.
  Jesteśmy, jesli chodzi o liczbę uczniów największą szkołą na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

  Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II-go jest niezależną, niedochodową organizacją założoną w 1960 roku. Celem Szkoły jest nauczanie dzieci i młodzieży języka polskiego, zapoznawanie ich z kultura, historią i tradycja polska.

  Poprzez nauczanie w języku polskim, pragniemy pobudzić i rozwijać wsród młodzieży polonijnej poczucie dumy z kraju swego pochodzenia. Zajęcia szkolne odbywają się przez ponad 4 godziny w sobotnie poranki w New Britain High School. Od roku 2005, Szkoła Języka Polskiego należy do Centralii Polskich Szkół Dokształcających.

  Historia Szkoły

  W roku 2010 szkoła nasza obchodziła Złoty Jubileusz istnienia. Półwiecze historii i tradycji świadczy o jej wyjątkowości i doniosłości. Niewątpliwie, szkoła nasza to miejsce szczególne, pamiętajmy, iż od samego jej powstania za główny swój cel przybrano nauczanie języka polskiego, historii, geografii jak również zgłębianie pięknej polskiej kultury i tradycji.

  10 września 1960 roku miało miejsce uroczyste otwarcie w budynku szkoły przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w New Britain. Dziś z pełną świadomością możemy stwierdzić, iż był to wzorcowy odzew na apel Kongresu Polonii Amerykańskiej, któremu zależało na odrodzeniu języka polskiego z obawy o utratę tożsamości narodowej wśród młodego pokolenia.

  W dowodzie wielkiego uznania wspomnijmy ówczesnych założycieli szkoły niosących kaganek oświaty, a byli to: Edward Mazurkiewicz, Leon Flieger, Edward Anweiler, Jadwiga Stachowiak, Lesław Walewski, Witold Żukjan, Józef Krzyżecki. To oni sprawowali pieczę nad szkołą w pierwszych latach jej działalności, a dzieło, którego dokonali zasługuje na najpiękniejsze słowa pochwał oraz podziękowań.

  Opoką szkoły od samego początku i aż do dnia dzisiejszego jest Komitet Rodzicielski, zwany rόwnież Zarządem, który koordynuje jej działalność, gromadzi fundusze, dba o jej rozwój i wspiera istnienie szkoły poprzez organizowanie różych przedsięwzięć. Komitet Rodzicielski, jest wybierany każdego roku, a praca w Zarządzie jest pracą społeczną. Dodajmy, że Komitet Rodzicielski Polskiej Szkoły już w pierwszych latach swego istnienia zorganizował kurs języka polskiego dla dorosłych, Wieczornicę Polską oraz Fundację Kopernikowską, dzieki której polskie dzieła literatury trafiły do studentów.

  Szkola od 15 lat jest organizatorem odbywajacej sie co dwa lata wycieczki objazdowej po Polsce. W roku 2017 w dwutygodniowej wycieczce wzielo udzial 70 uczniow klas siódmych i ósmych. W tym roku po raz trzeci grupa 23 uczniów klas licealnych wyjeżdża na obóz językowy “Lato odkrywców” na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mamy nadzieje, że podobnie jak w przypadku wycieczki , stanie się to tradycją szkoły.
  Przy szkole działają ; grupy taneczne, sekcje sportowe, kółka zainteresowań. Podążajac za duchem czasu, szkoła umieszcza najnowsze informacje na strone internetowej www.szkolajp.com oraz komunikuje się z rodzicami i uczniami poprzez nowoczesny system komunikacji (Blackboard) oraz Internetowy System Edukacyjny, który daje możliwość wprowadzania zadań domowych i automatycznie, powiadamia rodziców i uczniów o zamieszczonych zadaniach i ogłoszeniach. Szkolne uroczystości i wydarzenia są opisywane w lokalnej prasie , takiej jak Przegląd, Polski Expres, Mała Polska, White Eagle.

  Począkowo Polska Szkoła Sobotnia liczyła stu uczniów i pięciu nauczycieli, obecnie liczba uczniów wzrosła do 670 oraz 33 nauczycieli posiadających wykształcenie pedagogiczne.. Możemy bez wątpienia przyznać, iż są to pedagodzy, którzy potrafią natchnąć tak uczniów „by stali się tym kim mogą i pragną być”. Dokładają wszelkich starań aby, według wskazówek Sw. Jana Pawła II, nauczać umiejętności dostrzegania dobra, piękna i prawdy.

  W ostatnich latach Szkoła wzbogaciła się o oddziały przedszkolne i klasy licealne. Po raz pierwszy w tym roku uczniowie naszej szkoły przystapią do matury.

  Na przestrzeni lat zmieniała się siedziba szkoły, dyrektorzy, nauczyciele i zarząd. Nie sposób też wyliczyć wszystkich, którzy przyczynili się do jej rozwoju; można jedynie stwierdzić, ze najlepszym owocem pracy tak wielu osób jest fakt, że przez ponad pół wieku szkołę ukończyło tysiące dzieci. Naszym nieustannym wyzwaniem jest zaszczepianie ducha polskości w młodym pokoleniu Polaków mieszkających w Ameryce.