Przystanek Hartford, CT – spotkanie z Wojtkiem Wójcikiem, zawodnikiem Hartford Athletic Soccer Team

Wojciech Wójcik to pierwszy zawodnik, który podpisał roczny konkrakt z nowo utworzoną drużyną piłki nożnej Hartford Athletic. Jest on w niej również jedynym Polakiem.

Uczniowie klas 7-8 naszej szkoły mieli 16 lutego 2019 niezwykłą przyjemność spotkać się z nim, porozmawiać, a nawet uczestniczyć w krótkim treningu piłkarskim prowadzonym przez Wojtka. Z niesamowitą energią opowiedział on swoją historię i przedstawił młodzieży 5 wskazówek, którymi kieruje się w swoim życiu. To dzięki nim właśnie znalazł się w tej drużynie, która jest kolejnym przystankiem w jego planach do osiągnięcia wielkiego sukcesu w piłce nożnej. Ale wszystko po kolei …

Wojtek – jak  mówi o sobie, urodził się w Polsce w 1992 roku w niewielkiej miejscowości Dąbrowa Tarnowska. Już jako trzymiesięczny chłopczyk wyjechał ze swoimi rodzicami do Chicago, IL. Od najmłodszych lat uwielbiał kopać piłkę, chociaż wtedy jeszcze nie zdawał sobie sprawy z tego, że po prostu urodził się piłkarzem, a piłka nożna zabierze go w tak wspaniałą podróż. Chociaż każdego dnia grał w piłkę przez długie godziny i wytrwale podnosił poziom swoich umiejętności, to przez wiele lat traktował to jedynie jako dobrą zabawę i fajny sposób na spędzanie wolnego czasu. Jak sam powiedział “Całą młodość spędziłem grając dla AAC Eagles, dopóki mój trener nie przygotował dla mnie procesu w Chicago Fire Academy. Od tego czasu piłka nożna stała się dla mnie zachętą do czegoś większego!” Postawiło to przed nim jeszcze bardziej ambitne wyzwania. Wspinał się po szczeblach kariery sportowej jednocześnie studiując. Był pierwszą osobą w swojej rodzinie, która studiowała na uniwersytecie. Chociaż czuł się nieco zagubiony i przytłoczony akademicko – sportowymi obowiązkami i postawionymi sobie wymaganiami, to z powodzeniem ukończył studia odnosząc jednocześnie kolejne sukcesy sportowe. Później bywało różnie, jak to w życiu. Sukcesy przeplatane porażkami, interesujące kontrakty w klubach sportowych okupione rozłąką z przyjaciółmi i najbliższymi, powrót dobrej passy przerwany wielotygodniowym leczeniem kontuzji. Nie wszystko szło zawsze po myśli Wojtka, ale jego determinacja i wiara we własne marzenia nie pozwoliły mu się poddać i zejść z obranej przed laty drogi. Cierpliwie trenował, aby być jeszcze lepszym zawodnikiem. “Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu. Skoncentruj się na swojej pasji, na tym, w czym jesteś dobry i wykorzystaj swoją szansę, kiedy się pojawia, a cała reszta się ułoży.” – powiedział zgromadzonym uczniom Wojtek. Tak stało się też w jego życiu. Podpisał kontrakt z jednym z najbardziej kultowych klubów na świecie – The New York Cosmos. Grali w nim kiedyś Pele, Beckenbauer, Raul, Żmuda, Deyna – legendarni piłkarze, których nazwiska znają nie tylko fani piłki nożnej. Jak sam szczerze przyznał “Bycie częścia tego doświadczenia było naprawdę niezwykłe i pozostawiło wspomnienie, które zapamiętam do końca życia.” Teraz po raz kolejny los profesjonalnego piłkarza rzucił go z dala od bliskich i przyjaciół, do Hartford w Connecticut. Chociaż prawie całe swoje życie Wojtek spędził w USA, to posiada ogromne poczucie polskości. Jest Polakiem. Świetnie zna język polski i bardzo się cieszy, że trafił do miejsca z silną i prężnie działającą polską społecznością, w której dba się także o pielęgnowanie polskiej kultury i polskiego języka w szkołach takich jak nasza.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w interesująco przygotowanym i prowadzonym przez Wojtka spotkaniu i z zapartym tchem słuchała jego historii. Każdy mógł też osobiście porozmawiać z piłkarzem, zrobić fotkę i dostać autograf na piłkarskich gadżetach. A 5 wskazówek, którymi Wojtek kieruje się w swoim życiu, na pewno zapadło w pamięci i dało dużo do myślenia niejednemu uczniowi. Nam wszystkim warto przypomnieć te kilka mądrych zdań Wojtka, dzięki którym możemy uczynić nasze życie ciekawszym i pełniejszym:

“Naucz się dobrze bawić. Znajdź to, co przynosi ci radość i szczęście, a to co cię uszczęśliwia zawiedzie cię do twojego celu. (…) Marzenia mają wielką siłę, bo to one określają to, do czego chcemy dotrzeć. One popychają nas do celu.”
    “Uwierz w siebie i własne możliwości! Wyznacz sobie długoterminowe cele, które będziesz realizował każdego dnia krok po kroku. Wszystko ma swoją cenę, ale każdy kolejny krok przybliża cię do wytyczonego celu.”
    “Nie bój się porażki, a niepowodzenia zamień na lekcje. Proś o pomoc i rady, znajdź inspirację, nie bój się pytać. Zdaj sobie sprawę z tego, co robisz źle, a później pracuj nad tym, aby to poprawić i udoskonalić.”
    “Skieruj swoją uwagę na pozytywne aspekty życia! Wyślij dobrą energię w świat! Ciesz się z własnych osiągnięć, znajdź sposób na odreagowanie stresu i monotonii, spraw sobie nagrodę.”
    “Dbaj o rzeczy, które możesz kontrolować i nie stresuj się tym, co jest poza twoim zasięgiem! Choć na wiele spraw mamy wpływ, to nie wszystko jest w naszej mocy. Idź swoją drogą!”
    Jestem przekonana, że niesamowicie pozytywna energia i pasja płynąca z każdego słowa wypowiedzianego przez Wojtka świadczy tylko o jednym – Hartford Athletic to tymczasowy przystanek w drodze do spełnienia jego piłkarskich i osobistych marzeń. Z pewnością jeszcze nie raz usłyszymy to nazwisko i poczujemy dumę z dokonań naszego rodaka. Serdecznie dziękujemy za wartościowe spotkanie i życzymy sukcesów oraz spełnienia marzeń!

A na zakończenie przytoczę jeszcze słowa, którymi Wojtek pożegnał się z naszą młodzieżą:

“Niech każdy z Was szuka swojego szczęścia i dąży do rozwijania swoich pasji! I nie jest ważne, że może to zająć trochę czasu i że potkniecie się niejeden raz. Wszystko jest nauką, a uczenie się na błędach jest częścią życia. Każdy z Was ma możliwość zrobienia czegoś niezwykłego w swoim życiu. Musicie tylko w to wierzyć!”

Renata Senenko