Polonijny Dzień Dwujęzyczności 2018 i ognisko klas 3-6

Polonijny Dzień Dwujęzyczności, obchodzony co roku w październiku, my świętowaliśmy już we wrześniu. W dodatku został on połączony w naszej szkole z ogniskiem dla klas 3-6. A dlaczego? Bo najlepiej świętować radośnie i w dobrym towarzystwie!

Spotkaliśmy się więc 29 września na Polance Sokołów w New Britain. Dobre humory dopisywały wszystkim od samego rana, ponieważ po kilku deszczowych dniach sobotni poranek okazał się bardzo słoneczny. W dodatku przyjechali do nas goście z Polskiej Szkoły Sobotniej im. bl. ks. J. Popiełuszki w Derby, CT, aby wspólnie bawić się i świętować w języku polskim. Atrakcji było mnóstwo! 24 konkurencje (m. in. gry planszowe, zagadki, zawody sportowe, nawlekanie makaronu, hula hop, tor przeszkód, puzzle, malowanie piórników, kostka Rubika), podczas których uczniowie dzielnie zdobywali punkty na swoich paszportach. Pieczenie marshmallows na ognisku, hot dogi, napoje, pop-corn, wspólne śpiewanie i tańczenie, robienie tatuaży, loteria fantowa … Ufff! Nie sposób wszystkiego wymienić! Dzieci zdobywały punkty z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na buziach. Najwięcej punktów zdobyli uczniowie klas czwartych: I miejsce – IVd, II miejsce – IVa, III miejsce – IVc, którzy w nagrodę nie będą mieli zadanej pracy domowej na najbliższych zajęciach w szkole.

W spotkaniu wzięło udział około 220 uczniów naszej szkoły oraz 14 uczniów ze szkoły w Derby. Do tego kilkudziesięciu nauczycieli i rodziców, którzy mieli pełne ręce roboty, aby wspólne świętowanie przebiegało w wesołej, ale i bezpiecznej atmosferze. Wszyscy spędzili aktywne, radosne przedpołudnie, a rozmowy w języku polskim nie sprawiały nikomu najmniejszego problemu. Dzieci świetnie radziły sobie z konkurencjami i wiele z nich wróciło do domu z dodatkowymi nagrodami.

Nagrody indywidualne za wyróżniającą się aktywność podczas konkurencji otrzymali: Maya Kasica (nawlekanie makaronu), Wiktor Zakrzewski (mapa Polski i gry planszowe), Patryk Ozga (marshmallows), Juliana Radziewicz (hula hop), Stanley Zera (rzut do celu), Kinga Swiecinska i Victoria Mosur (malowanie piórników), Alex Szynal (skakanka), Mateusz Haratyk i Oliver Lukin (samoloty z papieru), Szymon Halas (kostka Rubika).

Nagrody za zdobycie punktów we wszystkich 24 konkurencjach otrzymali: Victoria Kania, Maya Kasica, Alexandra Szczepanik, Oliwia Grzeszczak, Julia Baclawski, Victoria Borrisov, Daniel Polkowski.

Oprócz tego wielu uczniów wylosowało nagrody w loterii fantowej. A tak naprawdę – wszyscy jesteśmy zwycięzcami, bo potrafiliśmy świetnie się bawić i miło spędzić czas w gronie przyjaciół. W dodatku – jesteśmy zwycięzcami dwujęzycznymi, a to już nie takie proste do osiągnięcia! Gratulujemy więc wszystkim uczestnikom tegorocznego ogniska! Mamy nadzieję, że następnym razem spotkamy się w jeszcze większym gronie. Do zobaczenia za rok!

Renata Senenko