Obchody 79-ej rocznicy zsyłki Polaków na Syberię, Bridgeport CT

W niedzielę – 10 lutego 2019, uczniowie naszej szkoły udali się do kościoła św. Michała Archanioła w Bridgeport, aby wziąć udział w uroczystości z okazji 79-ej rocznicy zsyłki Polaków na Sybir.
    Niedzielne spotkanie rozpoczęło się mszą świętą, po której odbyła się uroczysta akademia. Najważniejszymi jej uczestnikami byli Sybiracy – takim mianem określani są Polacy, którzy zostali przez władze sowieckie wysłani na Sybir w 1940 roku. W Bridgeport obecni byli Sybiracy: Helena Knapczyk, Wincenty Knapczyk, Bronisława Mazan, Janina Pacynko, Danuta Kondziel, Jadwiga Węglińska, Aniela Ślusarz, Teresa Plawski, Władysław Slanda, Helena Kotulych, Antonina Bogdańska.
    Jeden z Sybiraków opowiadał historię swojej rodziny, która została wywieziona na Syberię, kiedy władze sowieckie przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię. W ciągu dwóch lat zostało wywiezionych około 220 tys. ludzi- starców, dzieci, kobiet i mężczyzn. Wielu z nich pozostało na rosyjskiej ziemi na zawsze!
    Dla młodych pokoleń, ale również dla wszystkich uczestników tego pamiętnego spotkania, była to niezwykła lekcja historii, której nauczycielami byli świadkowie wydarzeń sprzed 79 lat.
    W uroczystości wzięli także udział goście honorowi – Konsul RP w Nowym Jorku Kamila Henne oraz Prezes CPSD dr Dorota Andraka. Część artystyczną przedstawili m.in.: chór „Polonia-Paderewski” z New Britain i chór Św. Faustyny z Bridgeport oraz uczniowie polskich szkół z Bridgeport, Derby, Hartford, Stamford i New Britain. Dzieci i młodzież złożyli swoim udziałem w uroczystości hołd Sybirakom obecnym na spotkaniu i tym, którzy już odeszli .
    W repertuarze naszych grup: wokalnej i tanecznych znalazły się utwory:
    -„Taki kraj”
    -„Pytasz mnie”
    -„Dziś idę walczyć mamo!”
    -„Uwierz Polsko”
    -„Jeszcze jeden mazur dzisiaj”.
    Uczniowie naszej szkoły biorący udział w obchodach Dnia Sybiraka to:
    Szkolna grupa wokalna pod kierunkiem Marzeny Radziwon: Julia Bielski, Julia Grabek, Olivia Grabek, Marcelina Halas, Szymon Halas, Joanna Jarombek, Izabella Kot, Vanessa Lukaszczuk, Anna Radziewicz, Juliana Radziewicz.
    Szkolna grupa taneczna pod kierunkiem Anny Hayes: Oliver Olchanowski, Oliver Michalski, Justyna Kusnierz, Alicja Rogalska, Alex Rogalski, Victoria Golan, Kuba Gawecki, Sandra Zbroja, David Parzych, Artur Kusnierz, Mateusz Baldowski, Filip Smiarowski, Casper Adamus, Kamil Michalski, Natalia Kusnierz, Julia Michalski, Elena Gawecki, Julia Parzych, Zofia Usmial, Amelia Powalka.
    Grupa taneczna pod kierunkiem Magdy Miętus-Gawrońskiej: Maya Golik, Maya Wojtowicz, Claudia Wojtowicz, Bianca Krzesinski, Isabella Jacek, Olivia Hader, Jakub Golik, Oskar Krzyzewski, Olivier Krzyzewski, Wiktor Zakrzewski, Adrian Jacek, Mateusz Baldowski, Sandra Lobeski, Chanel Gawronski, Maya Zukowski, Victoria Grosfeld, Wictoria Jacek, Wictoria Hamel, Paul Jacek, Bartlomiej Powala.

Marzena Radziwon