Nauczyciele uczniami

Chociaż naszym uczniom trudno w to uwierzyć, to my – nauczyciele – też musimy się ciągle uczyć. Nasza praca nie kończy się w sobotę o 12:30, kiedy wszyscy opuszczają szkołę. Każdy z nas w domowym zaciszu szuka nowych pomysłów na atrakcyjne nauczanie i opracowuje swoje materiały, aby wzbudzić zainteresowanie uczniów podczas lekcji. Od czasu do czasu uczestniczymy też w profesjonalnych szkoleniach, które prowadzone są przez specjalistów od języka polskiego.

Tym razem liczna grupa nauczycieli – 27 z naszej szkoły, 8 ze szkoły w Hartford oraz 1 osoba z CCSU w New Britain – miała okazję uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Iwonę Stempek i Tomasza Stempek ze Szkoły Języka Polskiego “Glossa”. Na co dzień związani z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, są oni również autorami serii książek “Polski, krok po kroku” i “Gry i zabawy językowe”. Ponieważ sami aktywnie nauczają języka polskiego, wiedzą doskonale z jakimi problemami spotykamy się my – polonijni nauczyciele. Podczas tych warsztatów metodycznych zaprezentowali nam serię gier i zabaw językowych, które pozwalają doskonalić umiejętności językowe naszych uczniów w aktywny i wesoły sposób. Wiele z proponowanych zabaw przećwiczyliśmy podczas szkolenia “na własnej skórze”. Dzięki temu atmosfera była bardzo radosna, a poprzez zabawę zdobyliśmy nowe umiejętności, które z przyjemnością będziemy wdrażać w naszą pracę. Szkolenie było zorganizowane we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce.

Osobom zainteresowanym doskonaleniem języka polskiego on-line serdecznie polecamy stronę https://e-polish.eu/polish-for-foreigners

Serdecznie dziękujemy prowadzącym za możliwość poszerzania naszej wiedzy, a placówce Haller Post w New Britain za użyczenie sali na to spotkanie.

Renata Senenko