• +1 860 604-7797
 • biuro.szkolajp@gmail.com
 • P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221
 • Dzień Sybiraka w Bridgeport, CT

  Dzień Sybiraka w Bridgeport, CT

  9 lutego 2020 już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Sybiraka, które co roku obchodzone są w Bridgeport, CT.

  Była to niezwykła lekcja historii, do której konspekt napisało samo życie. Bohaterami tej bezcennej lekcji byli uczestnicy tamtych wydarzeń sprzed 80 lat – ci, którym udało się przeżyć straszliwą gehennę Syberii. Choć te okropne czasy stały się częścią ich życia, to prawdopodobnie dzięki temu zachowali oni w sobie radość z każdego nowego poranka. Radość z każdego promienia słońca, którą docenia się dopiero po przeżyciu tak nieludzkich wydarzeń.

  “To wszystko “Nieludzka Ziemia”, daleka północ, daleki wschód. Wielka Tajga, same lasy, wszystko było przeciw Tobie: Bóg, przyroda, no, i Człowiek. To wszystko było, to już minęło, lecz trzeba wiedzieć, no i pamiętać, gdzie była prawda. Nie wolno przemilczać!”

  Swoim udziałem chcieliśmy przekazać Weteranom, że szczerze ich podziwiamy, szanujemy i będziemy zawsze pamiętać o tych ponurych wydarzeniach.

  Marzena Radziwon