Dzień Sybiraka w Bridgeport, CT

9 lutego 2020 już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Sybiraka, które co roku obchodzone są w Bridgeport, CT.

Była to niezwykła lekcja historii, do której konspekt napisało samo życie. Bohaterami tej bezcennej lekcji byli uczestnicy tamtych wydarzeń sprzed 80 lat – ci, którym udało się przeżyć straszliwą gehennę Syberii. Choć te okropne czasy stały się częścią ich życia, to prawdopodobnie dzięki temu zachowali oni w sobie radość z każdego nowego poranka. Radość z każdego promienia słońca, którą docenia się dopiero po przeżyciu tak nieludzkich wydarzeń.

“To wszystko “Nieludzka Ziemia”, daleka północ, daleki wschód. Wielka Tajga, same lasy, wszystko było przeciw Tobie: Bóg, przyroda, no, i Człowiek. To wszystko było, to już minęło, lecz trzeba wiedzieć, no i pamiętać, gdzie była prawda. Nie wolno przemilczać!”

Swoim udziałem chcieliśmy przekazać Weteranom, że szczerze ich podziwiamy, szanujemy i będziemy zawsze pamiętać o tych ponurych wydarzeniach.

Marzena Radziwon