“Bo lubię język polski – CARRAMBA”

Kolejna edycja konkursu “Bo lubię język polski” organizowanego przez Polską Szkołę Sobotnią w Derby, CT odbyła się w tym roku na zmienionych zasadach. Pierwszy etap – wewnątrzszkolny, przeprowadzono 13 marca on-line. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas młodszych pod opieką swoich wychowawców – 2c Barbara Porczak, 3b Magdalena Peszko, 3c Marzena Radziwon, 3e Izabela Sozanski.

Organizator – Polska Szkoła Sobotnia w Derby, CT – tak zachęcała do udziału w konkursie: “Czy nasi uczniowie wiedzą co oznaczają takie powiedzonka jak: „Szpieg z krainy Deszczowców”, „Herbu Zielona Pietruszka” czy „Carramba”? Z pewnością nie, bo pewnie w większości tylko dzieci „PRL-u”, do których zalicza się nasze pokolenie z sentymentem do tych bajek powraca. A szkoda, bo dawne bajki dla dzieci miały swój niepowtarzalny wdzięk i humor, a przede wszystkim przekazywały dobre wzorce. Dlatego też, w tym roku uczestnicy akcji BLJP 2021 z hasłem CARRAMBA udają się na ratunek słynnego badacza żab, znanego biologa – profesora Baltazara Gąbki. W trudach tej niezwykle niebezpiecznej podróży, uczniom polskiej szkoły towarzyszyć będą: Smok Wawelski, kucharz Bartłomiej Bartolini herbu Zielona Pietruszka i medyk Doktor Koyot. W ślad za nimi podążać będzie szpieg z Krainy Deszczowców, tajemniczy Don Pedro. Każdy z nas w jakimś tam stopniu zetknął się ze słynnym profesorem i miał okazję go odkryć. Pamiętają go ludzie będący teraz dziadkami, pamiętamy go my, dlatego zachęcamy naszych uczniów do poznania niezwykłych przygód Baltazara Gąbki.”

Prace plastyczne naszych uczniów są gotowymi ilustracjami do przygód Baltazara Gąbki i reszty bohaterów. Zobaczcie sami!

Annabelle Meagher – 3E

Patrycja Lobeski – 3c