19 października – pierwszy szkolny apel
Tradycją szkół w Polsce są regularne spotkania wszystkich uczniów i nauczycieli, zwane „apelami”. Nasza Szkoła Języka Polskiego postanowiła również zainicjować szkolne apele. Pierwszy taki apel odbył się 19 października. Była to już szósta z kolei sobota w roku szkolnym 2019/2020, a więc spraw dotyczących szkolnej działalności było sporo. Pani Dyrektor Elżbieta Złotnik i Pani Prezes Zarządu Joanna Michalski miały okazję przypomnieć główne zasady funkcjonowania naszej szkoły. Już na początku apelu dużą radość swoim rodzicom, nauczycielom i całej szkole sprawiły nasze maluszki z zerówek. Mimo krótkiego czasu zdążyły przygotować piosenkę i z dużym zaangażowaniem wykonały ją w całej, ponad 100 osobowej, grupie. Po takim występie pierwszaki nie mogły okazać się gorszymi. Ich wystąpienie było jednak bardziej wzruszające i dla rodziców i dla całej widowni. Bo jak się nie wzruszać, kiedy przez całe audytorium, trzymając się za rączki, ubrane w białe i czerwone kolory, maszerowały nasze pierwszaczki w rytmie poloneza. Kiedy kończyły swój taniec na scenie, wielu osobom z widowni nasunęło się porównanie do niedawnego zakończenia szkoły i naszych ósmoklasistów w podobnym polonezowym korowodzie. Od kilku lat bowiem tradycją stało się, że to właśnie krokiem poloneza uczniowie witają się na początku swej nauki w szkole i żegnają na jej zakończenie.
Z nastroju zadumania na ziemię sprowadziła nas lekcja musztry poprowadzona przez harcerki : Oliwię Grabek i Olivię Rutkowski. Zademonstrowały nam one, jak należy się zachowywać podczas uroczystości z udziałem symboli narodowych. Lekcja okazała się bardzo przydatna, bowiem po ich wystąpieniu wprowadzono sztandary i odśpiewano hymny. Na widowni panowała cisza, a komendy podawane przez opiekuna sztandarów, pana Andrzeja Sokołowskiego, były wykonywane z wielką gorliwością.
Ponieważ apel odbył się w sobotę najbliższą terminem do obchodzonego w Polsce Dnia Nauczyciela, nasi pedagodzy usłyszeli ciepłe życzenia i dostali podziękowania w formie kwiatów, wierszy i piosenek. Ciekawy prezent otrzymała nasza szkoła od pani Beaty Kaczmarczyk, naszej byłej nauczycielki. Kilka lat temu bowiem, pani Beata napisała słowa i skomponowała melodię do piosenki o naszym Patronie św. Janie Pawle II. Na apelu pani Beata wraz ze Szkolną Grupą Wokalną wykonała dla nas tę piosenke jako propozycję hymnu szkoły. Wpadająca w ucho melodia oraz słowa płynące prosto z serca tak spodobały się słuchaczom, że śpiewający musieli bisować, a my już wiemy, że mamy hymn szkoły. Mamy nadzieję, że najbliższa szkolna uroczystosć będzie okazją do odśpiewania tego hymnu przez całą szkołę.
Na koniec apelu pojawił się jeszcze jeden zaproszony gość pan Dariusz Barcikowski – Konsul Honorowy RP w Connecticut, wydawca gazety Biały Orzeł, a w tym roku również Marszałek Główny Parady Pułaskiego – pierwszy w historii Marszałek ze stanu Connecticut. Pan Dariusz jest zawsze mile widzianym gościem w naszej szkole, ale tym razem przybył na specjalną okazję. Jego wizyta wiązała się z Dniem Dwujęzyczności, który obchodzony jest w trzecią sobotę października. Z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy jego opowieści o tym jak bardzo w jego karierze, zarówno politycznej jak i zawodowej, pomógł mu fakt, że biegle mówi dwoma językami. Przekonująco uzasadniał, że gdyby nie jego dwujęzyczność, nie odniósłby tak dużych sukcesów. Pan Konsul podkreślał, że umiejętność komunikowania się w dwóch językach jest powodem do dumy. Dzięki tym jego słowom każdy ze słuchaczy poczuł się wyróżniony: uczniowie, ich rodzice, którzy tak wiele robią, aby ich dzieci mówiły i czytały po polsku oraz nauczyciele.
Z całą pewnością pierwszy szkolny apel był potrzebny i zostanie zapamiętany. Dodać należy, że prowadziła go pani Ewa Lewkowicz, której szczypta humoru dodała mu uroku. Dzięki występom Szkolnej Grupy Tanecznej i Szkolnej Grupy Wokalnej mieliśmy dawkę dobrej polskiej piosenki.
Barbara Porczak