78 Rocznica Zsyłki Na Sybir

” … Z miast kresowych, wschodnich osad i wsi, Szkół, urzędów i kamienic i chat. Myśmy znów do Niepodległej szli, Jak z zaboru, sprzed dwudziestu lat. Bo od września, od siedemnastego, Dłuższą drogą znów szedł każdy z nas. Przez lód spod bieguna północnego, Przez Łubiankę, przez Katyński Las! Na nieludzkiej ziemi znowu polski trakt. Wyznaczyły bezimienne krzyże… Nie zatrzymał nas czerwony kat. Bo przed nami Polska – coraz bliżej! … ”  – Hymn Sybiraków

Dnia 11 lutego w Kościele św. Michała w Bridgeport odbył się uroczysty zjazd SYBIRAKÓW.

Sybir to nie to samo co Syberia. Syberia jest krainą geograficzną rozciągającą się od Uralu do Kamczatki.

SYBIR jest symbolem niszczenia polskości !

Dzieci, wnukowie, prawnukowie Sybiraków – jest ich znacznie więcej. Takie wydarzenie jak to w Bridgeport to „żywa kartka historii”, historii, o której nie wolno nikomu zapomnieć. Historii, której nie znajdziecie w żadnym podręczniku. Jeśli MY nie zadbamy o pamięć naszych Bliskich, którym Sybir zabrał dzieciństwo, młodość, rodziców, zdrowie, to KTO?

Sybiracy zaproszeni na uroczystosc :
    Helena Knapczyk
    Wincenty Knapczyk
    Bronislawa Mazan
    Janina Pacynko
    Maria Brodowicz
    Danuta Kondziel
    Aniela Slusarz
    Kazimierz Majewski
    Jadwiga Weglinska
    Antonina Bogdanska

Całość rozpoczęła Msza Św, złożono kwiaty, zapalono symboliczny znicz. Przybyłych gości przywitano gromkimi brawami i ciepłym słowem. Nasza szkoła zaprezentowała walc – przygotowanie Anna Hayes oraz kilka piosenek – repertuar Marzena Radziwon, oto lista uczestników; Anna Radziewicz ,Juliana Radziewicz, Michelle Prucnal ,Paulina Kolakowski ,Julia Bielski ,Amelia Cieslik, Olivia Grabek, Natalia Wesolowski, Victoria Mosur, Michelle Mosur,Elena Gawecki ,Casper Adamus, Matthew Baldowski, Natalia Kusnierz ,Nicole Nasiadka, Amelia Powalka, Filip Jarzab ,Natalia Pikor, Michelle Szczeszak, Maciej Urban, Kamil Michalski.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomagali przy organizacji wyjazdu; dyrektor Elzbieta Zlotnik, prezes Joanna Michalski, viceprezes Beata Adamus, rodzic Sylwia Baldowska,  nauczyciel Monika Prucnal, sprawy techniczne Agata Smiarowski.

Dziś, ostatni Sybiracy powoli odchodzą, a wraz z nimi wspomnienia i opowieści z nieludzkiej ziemi.

Z życia szkoly,

Ewa Lewkowicz