• +1 860 604-7797
 • biuro.szkolajp@gmail.com
 • P.O. BOX 2221 New Britain, CT 06050-2221
 • Patron szkoły | Jan Paweł II

  Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugie dziecko Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Wychowywał się w skromnej kamienicy przy ulicy Kościelnej 7, a sąsiedzi i znajomi najczęściej nazywali go Lolkiem. Byl inteligentny i wysportowany. Miał wiele pasji. Po śmierci mamy i starszego brata Edmunda, razem z tatą przeniósł sie do Krakowa. Tam zaczął studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia przerwał, gdy wybuchła wojna. Pracował ciężko fizycznie w kamieniołomie i zakładach chemicznych. Pomimo wojny i ciężkiego okresu znalazł jednak czas na rozwijanie swojej pasji teatralnej. Udało mu się nawet wraz z przyjaciółmi założyć w 1941 roku Teatr Rapsodyczny. Niecały rok po śmierci ojca Karol wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchowego. Święcenia otrzymał cztery lata pózniej. Edukację kontynuował również w Rzymie, gdzie jednocześnie był kapłanem. Następnie pracował w polskich parafiach. Jako ksiądz Wojtyła szczególną uwagę poświęcał młodzieży. Zabierał ich na wędrówki i opowiadał przepiękne historie. Kiedy zaś trzeba było zmylić dawną milicję, zdejmował sutannę i kazał nazywać się wujkiem. Niezmiernie kochał sport: jazdę na nartach, spływy kajakowe i wędrówki po szlakach górskich. Był kibicem, ale również sam grał w piłkę nożną. Od najmłodszych lat należał do piłkarskiej drużyny szkolnej w Gimnazjum im. Marcina Wadowity. Pasjonował się także poezją i turystyką. Pisał przepiękne wiersze, którymi poruszał mnóstwo serc. Pisał o Polsce, o rodzinie, a przede wszystkim o miłości. Obdarował nas swoja miłością, mądrością, dobrocią, pomocą, czynem, cudem oraz słowem. Miał wyśmienite poczucie humoru, potrafił wspólnie z młodzieżą żartować i godzinami się śmiać. W swoim nauczaniu nigdy nie krytykował młodzieży ani jej nie potępiał. Próbował ich nawracać, ale przedtem dawał im odczuć, że ich potrzebuje i kocha.

  W 1958 roku Karol Wojtyła został mianowany biskupem, a pięć lat później  arcybiskupem krakowskim. Od 1967 był kardynałem i stał się znanym w Europie autorytetem. Był, obok prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego, najważniejszą postacią Episkopatu Polski. 16 października 1978 roku Polak – Karol Józef Wojtyła został Papieżem. Był pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, który nie był Włochem.
  Przyjął imię Jan Paweł II.

  Był i jest duchowym autorytetem dla nas wszystkich wierzących. To właśnie za Jego pomysłem i inicjatywą powstały Światowe Dni Młodzieży. Pokazywał na nich jako papież, że jest osobą dostępną i otwartą. Pozwolił zbliżyć się do siebie. Pokazał, że jest blisko i że jest dla nas.
  Jan Paweł II był wspaniałym człowiekiem, przyjacielem i wychowawcą, który miłością i dobrocią dotarł do niezliczonej ilości serc.

  Św. Jan Paweł II - Człowiek który zmienił świat