23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w New Britain

 

Siema! Jak co roku w drugi weekend stycznia odbył się kolejnyFinał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 23. Finału organizacja deklarowala zbiórkę pieniędzydla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na odzdziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Fundacja WOŚP zamierza przeznaczyć uzbieraną kwotę na sprzęt dla takich odzdziałów jak onkologia, kardiochirurgia, pulmonologia oraz reumatologia. Organizacja ma nadzieję, że wsparcie oddziałów pedtriatycznych w potrzebny sprzęt przyczyni się do szybszych i trafniejszych diagnoz a za co za tym idzie, skuteczniejszch leczeń. To nie pierwszy raz kiedy Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy wspierała oddział pedriatyczny; podczas 11 i 12 Finałów, które odbyły się pod hasłem „Dla niemowląt i dzieci młodszych”26,015,625.60 i 15,104,087.61 złotych było przekazane na zakup potrzebnych urządeń. Chociaż wielkie liczenie jeszcze trwa, już dziś wiadomo, że w tym roku zebrano co najmniej 36,228,912 zł (stan na 13 stycznia, 2015), ale końcowa suma może okazać się nawet o kilkanaście milionów wyższa.

Od 2005 roku Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się także w New Britian, Connecticut. W tym roku finał WOŚPu odbył się 10 i 11 stycznia pod przewodnictwem Rafała Wolanowskiego wraz ze Szkołą Języka Polskiego im. Św. Jana Pawła II w New Britain,a  w skład sztabu weszliAnna Krawczyk, Aleksandra Lis, Klaudia Stopyra, Mateusz Krzesinski, Anna Golebiewska, Monika Mysiorska, Magdalena Wolniakowski, Magdalena Trzonkowski i PawelTrzonkowski.Przesyłka uzbieranych pieniędzy do Polski była możliwa dzięki Szkole Języka Polskiego.

Pomimo bardzo mroźnego ale jednak słonecznego weekendu dopisała liczba wolontariuszy, którzy wyposażeni w oficjalne puszki i identyfikatory Fundacji WOŚP zbierali pieniądze zarówno w sobotę jak i niedzielę.Dużą część wolontariuszy stanowili uczniowie klas licealnychPolskiej Szkoły Sobotniej im. Św.Jana Pawła II w New Britain, którzy w czasie zajęć kwestowaliw sobotni poranek na terenie Broad St. pod opieką swoich wychowawców, Ewy Lewkowicz, Katarzyny Cichun, Andrzeja Proszynskiego i Rafała Wolanowskiego.Dzięki wsparciu miejscowych biznesów, które nie tylko wyraziły zgodę na zbiórkę pieniędzy, ale także częstowały studentów ciepłą herbatą i przekąskami, zbieranie przebiegło pomyślnie. Także miejscowe parafie, Holy Cross w New Britain, Cyryla i Methodego w Hartford i Św. Stanisława w Meridenwyrazili zgodę na zbiórkę pieniędzy na ich terenie. Niestety, parafia Sacret Heart w New Britain odmówiła zbiórki pieniędzy na ich terenie.

Jednym z głownych sponsorów akcji była placówka Haller Post, któraza darmo użyczyła swoją salę nie tylko na spotkania wolontariuszy i na siedzibę sztabu w czasie weekendowej zbiórki, ale także na zorganizowanie zabawy.Wolontariusze, sponsorzy i goście wzięli udział w zabawie w czasie której za darmo grał zespół Kameleon. Organizacja imprezy odbyła się dzięki wspaniałej pracy organizatorów i wolontariuszy oraz dzięki dużemu wsparciu miejscowych biznesów takich jak Baltic Restaurant, Belvedere Cafe and Restaurant, Crystal Ballroom, Krakus, Polmart Delikatesy, Martin Rosol’s Inc., Mirek&Marek New Britain Marketplace, Roly Poly Bakery& Deli Market,GMI European Food Distributors którzy byli sponsorami jedzenia, które było dostępne w kuchni. Pani Halina Trzonkowska świetnie koordynowała pracę wolontariuszy w kuchni.W czasie imprezy odbyła się loteria fantowa i licytacja przedmiotów związanych z Fundacją WOŚP, które były nadesłane z Polski.Licytacje poprowadził mecenas Paweł Sabaj z Sabaj&Associates, P.C. – New York.

Niektórymi z przedmiotów, które można było wygrać w loterii był obraz namalowany przez Chris Figat, sesje zdjęciowe ufundowane przez naszych lokalnych fotografow: Jacka Mikolajczyka i Marcina Rafalowicza, ciasto „Jeż” od Haliny Trzonkowskiej, oraz kwiaty z Red & Black Roses, jak i wiele innych przedmiotow, które uzyskaliśmy od naszych sponsorów.

Pozostali sponsorzy, którzy wsparli organizacje poprzez donację swoich towarów lub usług to B&N Aerospace Inc., #1 Discount Package Store, Barbara Myśliński – Real Estate Agent, fotograf MarcinRafałowicz, F STOP HUNTERS Photography, Cut and Style Salon, CT Homes by Jacek Mikolajczyk, JE Flower Shop, K3 Studio,Max-Mart, PTM Home Improvement, Quo Vadis Bookstore & Gift Shop, Remark Insurance Agency, Teresa Herbs and Flowers, SABAJ & Associates, P.C-New York, tygodnikPolski Express, Rafael Jewerly, Red and Black Roses, tygodnik Mała Polska oraz Zieleniak.
W tym roku sztab WOŚP w Connecticut zebrał $9,082.65. Podsumowując ostatnie 9 lat, sztab WOŚP CT przekroczył kwotę 110 tysięcy dolarów. Drugi weekend stycznia tradycyjnie stał się okazją dla wolontariuszy do uczestniczenia w wydarzeniu, które od wielu lat łączy Polaków w kraju i za granicą. Jednym z wyróżniających cechtej akcji jest fakt, że młodzież polonijna tak chętnie bierze udział w wolontariacie.Należy podkreślić, że zarówno organizatorzy, wolontariusze jak i sponsorzy nie pobierają opłat za swój czas i wkład wniesiony w powodzenie akcji. Niewątpliwie, cała organizacja nie odbyłaby się bez wsparcia mieszkańców New Britain i Connecticut. Dzięki ciepłemu przyjęciu Polaków, parafii i polskich biznesów organizatorzy i wolontariusze mieli znacznie ułatwione zadanie. Co roku, Finał WOŚP jest dowodem na to, że działając razem można zdziałać wiele.

Więcej informacji i zdjęć z tegorocznego i poprzednich finałów WOŚP w New Britain można znaleźć na stronie facebook www.facebook.com/WOSPConnecticut.

Wolontariusze sztabu WOŚP w New Britain w 2015 roku:
Halina Trzonkowska, Tomasz Klejmont, Aneta Strumilowska, Marcin Olechowski, Rafal Wolanowski, Anna Krawczyk, Aleksandra Lis, Pawel Charkiewicz, Mariusz Muszynski, Kuba Kazmierczak, Jessica Witkowski, Magdalena Kordowski, Aleksandra Kaminska, Beata Kaminska, Marcin Rafalowicz, Anna Golebiewska, Magdalena Kaczynska, Oliwia Szok, Marek Konopka, Magdalena Trzonkowski, Pawel Trzonkowski, Monika Mysiorska, Ola Radziwon, Marta Chmielewska, Przemek Chmielewski, Alexandra Nicole DiBacco, Alicja Jackiewicz, Josh Kossakowski, Patrick Stanik, Aneta Szmitko, Julia Mularczyk, Jessica Piotrowski, Nicole Chuchro. Paulina Chorzepa, Sara Adamczyk, Klaudia Stopyra, Adrian Majewski, uczniowie klas licealnych Polskiej Szkoły Sobotniej im. Św. Jana Pawła II wraz z wychowawcami: Kasia Cichun, Ewa Lewkowicz, Rafal Wolanowski i Andrzej Proszynski.
Organizatorzy dziękują wszystkim ludziom dobrego serca za udział w akcji.

Aleksandra Lis

 

 
 


  • Siema

Kontakt z Nami

Tel. 860 604-7797