Poloneza czas zacząć......

 

Zajecia nauki poloneza klas 8 Szkoly Jezyka Polskiego rozpoczynaja sie 30 stycznia 2016 roku. Zajecia odbywac sie beda kazda sobote w NBHS od 12:30 do 13:45.

 

Pierwsze kroki naszych 8-klasistow - 30 stycznia 2016.

 

 

 


POLONEZ - zaliczany do polskich tanców narodowych Polonez powstał na przełomie XVI i XVII wieku i tańczony był na dworach magnackich i szlacheckich jako wyraz oddania hołdu, szacunku królowi czy też starszyźnie. W muzyce ludowej w zależności od regionu określany był jako chodzony, powolny, wielki, gęsi, chmielowy. Na wsiach polskich tańczony był głównie w czasie obrzędów weselnych. Nazwa Polonez powstała ok. roku 1730 gdy taniec ten stał się znany na salonach Europy, zaczęto go określać z francuskiego danse polonaise, czyli taniec polski.

Warto podkreślić, że najznakomitsze Polonezy powstawały na emigracji. Do nich zaliczymy Polonezy okresów zaborów i walki o niepodległość czyli skomponowany ok. 1794 Polonez Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” czy ten najbardziej znany na świecie Polonez As-dur opus 40 Fryderyka Chopina z 1838 roku.

Polonez jest tańcem zespołowym. Ma charakter uroczysty. Tańczony dostojnie krokiem posuwistm i płynnym. Krok taneczny rozpoczyna się od lekkiego ugięcia nogi w kolanie a następnie wysunięcia drugiej nogi i wykonania dwu kroków do przodu. Mimo że jest tancem raczej wolnym, to jednak bardzo urozmaiconym poprzez zmienność figur. Najbardziej charakterystyczne figury w Polonezie to ustawienie czwórkami, taniec w kole, wąż, spirala, mijanka oraz tunel.


  • Polonez

Kontakt z Nami

Tel. 860 604-7797