Droga do wolnosci.....

11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień ten jest uwieńczeniem wielu lat walki, wiary i poświęcenia naszych przodków na drodze dowolności .Nasza szkoła, pamiętając o tych jakże ważnych dla Polaków wydarzeniach, zorganizowała dnia 14 listopada 2015 roku uroczystą akademię pt; Droga do wolnosci.

Uczniowie klas X  wraz ze swoim nauczycielem  przygotowali piękną lekcję historii przypominającą wydarzenia od pierwszego rozbioru Polski po pamiętne dni listopadowe z roku 1918, które przyniosły Polsce upragnioną niepodległość. Dzieci, recytując wiersze,  przedstawiły tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do wolności, a także oddały hołd tym, którzy poświęcili dla Niej to, co najcenniejsze– własne życie.

Całości dopełniły patriotyczne pieśni, które wprowadziły nas w nastrój powagi i skłoniły do zadumy. Śpiewaliśmy między innymi  „Rotę”, która uświadamia nam, że bycie Polakiem to nie tylko duma, ale i obowiązek. Do obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole dolaczyli  wspaniali goscie ;Helena i Wincenty Knapczyk , ktorzy zostali zeslani na Sybir jako  dzieci, zechcieli  oni podzielic sie z nami swoimi wspomnieniami z czasow wojny.

M. Konopnicka „O Wrześni”

Tam od Gniezna i od Warty
Biją głosy w świat otwarty,
Biją głosy, ziemia jęczy;
— Prusak dzieci polskie męczy!

Za ten pacierz w własnej mowie,
Co ją zdali nam ojcowie,
Co go nas uczyły matki,
— Prusak męczy polskie dziatki!

Wstał na gnieździe Orzeł biały,
Pióra mu się w blask rozwiały...
Gdzieś do Boga z skargą leci...
— Prusak męczy polskie dzieci!

 Cieszymy się bardzo, że w tegoroczne obchody Święta Niepodległości zaangażowani byli tak wspaniali goscie.

Każdy dał cząstkę siebie, aby uświetnić i uczcić to święto. Mamy nadzieję, że była to lekcja historii i patriotyzmu, której nasi młodzi Polacy nigdy nie zapomną.

Z zycia szkoly EL

Zapraszamy do obejrzenia zdjec na facebooku szkoly - https://www.facebook.com/szkolajpNewBritain

 


  • Droga do wolnosci

Kontakt z Nami

Tel. 860 604-7797